fbpx

Galvoje knibžda pilna idėjų ir nestinga noro pradėti nuosavą verslą? Pamėginkite jas visas suguldyti popieriuje ir parašyti verslo planą. Verslo planas yra būtinas ir netgi vienas esminių dokumentų jūsų verslo pradžiai (tieks jums pačiam, tiek investuotojams, rėmimo fondams). Kaip ir laivas negali plaukti be krypties, taip ir jums bus sunku valdyti verslą neturint verslo plano. Verslo planas gali praversti ir tuomet jeigu veiklą jau vykdote, tačiau tokio dalyko verslo plano pavyzdys neturite iki šiol.

Kaip parašyti verslo planą? Kaip atrodo geras verslo planas? Šiame tekste apie tai ir pakalbėsime.

Kas yra verslo planas?

Kaip rašyti verslo planą? Kas yra verslo planas?

Paprastai tariant, verslo planas reikalingas tam, kad jame galėtume išdėstyti tikslus ir nusimatyti kokiais būdais tų tikslų sieksime. Tai padės stebėti verslo augimą, plėtrą, kurti strategiją ir viziją. Dargi, verslo planas yra būtinas, norint pritraukti investuotojų.

Verslo plane jūs aiškiai ir argumentuotai įvertinsite sumanytos verslo idėjos (arba jau veikiančios įmonės) potencialą, tikslus, veiklos kryptis, poreikius, perspektyvas, finansinius aspektus bei norimus pasiekti rezultatus ir tam skirtą laikotarpį.

Verslo planas tai tarsi pirmasis žingsnis, kuris padės suprasti kur esate dabar ir kur vis tik norėtumėte būti, bei kada norėtumėte ten būti.

 

Kodėl verslui reikalingas planas? 8 akcentai

Pamėginkime aptarti kodėl apskritai verslo plano pavyzdys yra reikalingas pradedant ar net jau turint verslą.

Padės pasitikrinti ar idėja turi potencialo. Rašant verslo planą galėsite pasitikrinti ar idėja yra įgyvendinama ir ar tikrai verta pamėginti. Pamačius, kad rizikos didelės, investicijos reikalingos taip pat didelės, o galimybės miglotos tiesiog sutaupysite savo laiką. Taip pat kartais atrodo, kad verslo idėja originali, bet po atliktos analizės gali pasirodyti visai kitaip.

Verslo silpnybių ir stiprybių identifikavimas. Verslo planas neapsieis be SSGG analizės (verslo stiprybės, silpnybės, galimybės, grėsmės). Tokia analizė jums bus kaip kelrodis, periodiškai galėsite pasitikrinti, papildyti ir veikti atitinkamai.

Pagalba priimant sprendimus versle. Nėra tokio verslo, kur netektų priimti vienokių ar kitokių sunkių sprendimų. Turint verslo planą bus lengviau priimant sprendimus susijusius su verslo ateitimi, krizių akivaizdoje ir panašiose sudėtingose situacijose.

Pagalba stebint verslo augimo procesą. Nusimačius ketvirčio, metų ar penkerių tikslus ir turint planą, kokiomis priemonėmis jų siekti, bus paprasta stebėti verslo plėtrą, laiku pastebėti klaidas ir žingsnius, kurie buvo nenaudingi jums ir jų nebekartoti.

Rizikos įsivertinimas ir jos mažinimas. Verslas ir rizika yra glaudžiai susiję. Rizikų bus galima mažiau bijoti turint veiksmų planą prieš akis. Pavyzdžiui, jūsų verslui bus būdingas sezoniškumas. Verslo plane galėsite nusimatyti strategijas ką daryti ne sezono metu, kokių priemonių imtis, kaip švelninti sezoniškumo įtaką. Verslo plano turėjimas palieka mažiau vietos nenumatytiems atvejams ir pasimetimui, jeigu vis tik tokie atvejai ištinka.

Lengviau užsibrėžti tikslus. Neturint plano, išsikelti tikslai gali netgi neatitikti verslo vizijos. Verslo plano pavyzdys padės išsikelti tikslus, numatyti priemones jiems siekti, sistemingai ir optimizuotai siekti savo numatytos vizijos.

Finansavimas. Greičiausiai, be verslo plano finansavimo nepavyks gauti nei iš investuotojų, nei iš finansinių įstaigų. Vargu kas norės investuoti į viziją, be konkrečių veiksmų plano.

Bendras vaizdas. Be viso to, kas paminėta aukščiau, verta pridurti ir tai, kad išsigryninus viziją ir susikūrus strategiją bus daug lengviau pamatyti bendrą vaizdą, suprasti kaip ir dėl ko vyksta tam tikri procesai, ko norime pasiekti ir kaip to sieksime.

 

3 patarimai geram verslo planui

Verslo plano pavyzdys ir jo rengimas nėra toks sudėtingas procesas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Štai keletas patarimų, kurie procesą palengvins ir jums.

Svarbiausia – esmė.

Geras verslo planas turėtų būti glaustas ir konkretus. Verslo planas bus kartu pagalba ir jums nuosavame versle, tad jį patogu turėtų būti skaityti tiek jums, tiek jūsų potencialiems investuotojams. Kuo daugiau lapų tuo patikimiau atrodo – yra jau atgyvenęs požiūris. Net ir čia reikalingas įtraukiantis turinys. Aiškus, konkretus verslo planas motyvuos juo vadovautis ir sekti tiek jus pačius, tiek sudomins investuotojus.

Geriausiai savo idėja suprantate jūs. Turbūt jau nustebsite sužinoję, kad dauguma verslų savininkų nėra verslų valdymo specialistai ar ekspertai, baigę tam tikrus mokslus ir turintys atitinkamą išsilavinimą. Verslininkai nuolat mokosi, bando, daro klaidas ir vėl bando.

Visada yra galimybė pasisamdyti agentūrą arba specialistą, kuris parašytų verslo planą už jus.

Visgi, jeigu turite viziją, entuziazmo rašykite verslo planą savarankiškai. Rašant verslo planą nereikia pradėti nuo smulkių detalių, išsamaus verslo turinio aprašymo. Daug geriau ir paprasčiau pradėti nuo vieno puslapio verslo plano (angliškai tai vadinasi lean plan), o jau vėliau grįžti prie detalių ir išsamaus verslo plano rengimo. Galėsite vadovautis jau surinkta informacija.

Tikslinė auditorija. Gal iš pirmo žvilgsnio ir skamba keistai, tačiau rašydami verslo planą galvokite apie auditorija, kuri tą planą skaitys. Pavyzdžiui, jūs verslą plėtojate tyrimų, mokslo srityje ir jeigu rašydami verslo planą naudosite sudėtingą terminologiją būsimi investuotojai tikrai visko nesupras. Reikia taikytis prie auditorijos ir rašyti jai suprantama kalba.

Verslo planas – 6 turinio dalys

Pateikiame 6 verslo planą sudarančius turinio elementus, kurie padės jums savarankiškai ir nemokamai parašyti verslo planą.

Verslo planas yra priemonė, kuri padės jums sukurti patogesnį ir efektyvesnį verslo valdymo modelį, o kartu ir paruošite namų darbus investuotojams.

Santrauka

Verslo plano santrauka tai verslo idėjos apžvalga bei apibendrinimas. Čia pateiktas mintis vėliau plėsite ir detalizuosite. Jau čia turite sudominti skaitytoją (investuotoją) bei pasėti pirmąsias pasitikėjimo sėklas.

Čia skaitantysis susipažins su įmone, kuo ta įmonė užsiima ir ko tikisi iš investuotojų. Gali būti ir taip, kad investuotojas paprašys tik verslo plano santraukos, o tik vėliau, susidomėjus, paprašys ir likusios plano dalies.

Tad tikrai skirkite dėmesio ir atidumo šiai verslo plano daliai.

Santrauka gali būti ir vieno puslapio apimties.

Galimybės

Čia rašysite apie tai, koks yra jūsų verslo modelis, kokias paslaugas teikiate ar ką parduodate. Kas yra jūsų tikslinė auditorija ir kokia yra konkurencinė aplinka. Šioje dalyje išsamiau apibūdinsite ir nagrinėsite kokią problemą sprendžia jūsų verslas. Pagrįsite savo mintis bei atsakysite į klausimą ar jūsų verslas yra tinkamas esamai konkurencinei aplinkai.

Jeigu nepavyksta atrasti problemos, kurią sprendžia jūsų verslas – tai jau įspėjimas, kad jūsų idėja nėra tinkama.

Taip pat šioje dalyje atsakysite į klausimą kas yra jūsų tikslinė auditorija, pirkėjai. Pavyzdžiui, dantų taisymo paslaugos. Atrodo, kad jos reikalingos visiems. Bet kalbant apie tikslinę rinką nėra tokio dalyko kaip “skirta visiems”. Čia reikėtų sukonkretinti, segmentuoti (chirurginis gydymas, estetinis gydymas ir panašiai).

Ši verslo plano rašymo dalis svarbi tuo, kad būtent čia investuotojas gali nuspręsti ar mato potencialą ir galimą grąžą ar vis tik ne.

Įgyvendinimas

Šiame etape aprašysite kaip planuojate realizuoti savo verslo idėją ir įsitvirtinti rinkoje. Sudarysite rinkodaros planą. Čia bus kalbama apie tai, kaip pasiekti tikslinę rinką, kaip parduoti, kokia bus kainodara. Taip pat, nusimatysite pirkimo skatinimo planą (akcijos, lojalumo programos ir pan.). Į pardavimų skatinimą įeina ir tokie dalykai kaip:

  • Turinio rinkodara
  • Reklama
  • Logistikos niuansai
  • Ryšiai su visuomene
  • Pakuotė
  • Kita

Komanda

Komanda kuriant verslą yra svarbu. Net ir tie patys investuotojai kartais investuoja ne į idėjas, bet į žmones. O vidutiniška idėja su stipria komanda gali dėmesį patraukti labiau nei gera idėja su vidutiniška komanda.

Šioje verslo plano dalyje apibūdinsite komandą bei jos pasiekimus, kompetencijas.

Taip pat, šioje dalyje skirkite dėmesio ir įmonės aprašymui, misijai, vizijai, darbuotojų struktūrai, aptarkite turimą kapitalą ir panašiai.

Verslo plano rašymas ir finansinė dalis

Finansinis verslo planas yra viena iš sudėtingesnių ir daugiausiai laiko užimančių verslo plano dalių. Rašant šią dalį naudokite tris prognozių tipus: pesimistinė, realistinė, optimistinė. Tipiniame finansiniame plane yra pateikiama mėnesio prognozės pirmiesiems metams ir vėliau jau pateikiamos metinės prognozės.

Finansinį planą galėtų sudaryti tokios dalys, kaip:

  • Personalas – čia kalba eina apie darbo užmokestį, bei kitus, su personalu susijusius dalykus.
  • Pardavimai ir jų prognozės – kiek, kaip ir per kiek planuojate parduoti.
  • Pelno ir nuostolių ataskaita – čia, be visa ko, įtrauksite visas kitas išlaidas, reikalingas jūsų verslui vykdyti ir vystyti. Jeigu verslą vykdote jau kuris laikas, o verslo planą rašote tik dabar galite pasiremti iš anksčiau turimomis ataskaitomis.
  • Balansas – čia pateikiama įmonės finansinės būklės apžvalga.
  • Kaip bus panaudotos investicinės lėšos – čia nurodysite kaip ir kur panaudosite iš investuotojų gautas lėšas.
  • Pasitraukimo strategija – čia apibūdinama kaip bus atsitraukiama iš rinkos nesėkmės atveju. Ši informacija bus aktuali investuotojams.

Priedai

Galbūt, rašant verslo planą jums prireikė panaudoti vaizdinės medžiagos (grafikų, tyrimų ar panašiai). Visą šią informaciją sudėkite verslo plano gale, į priedus.

Verslo plano svarba

Pabaigai pateikiame keletą minčių, kurios leistų apibendrinti verslo plano rengimo reikšmę.

Verslo plano rašymas yra verslo pradžios dalis. Turint tik idėją verslo planas yra tai, nuo ko reikėtų pradėti. Trumpas verslo planas yra tai, kas gali patikti potencialiems investuotojams. Verslo planas reikalingas ir tuomet jeigu negalvojate pirmaisiais metais – sukaupsite naudingos informacijos ateičiai.

Idėja verslui

Galbūt svajojate pradėti nuosavą verslą internete?

Mūsų agentūra užsiima internetinių svetainių kūrimu tad drąsiai kviečiame konsultuotis.

Verslo plano rašymas tikrai pasitarnautų ir norint užsiimti tokio pobūdžio verslu.

Paskutiniu metu vis populiarėja ideja pradėti savo verslą internete. Verslas internete atvers galimybes jums prekiauti ir Lietuvoje ir užsienyje. Internetu galima parduoti tiek prekes, tiek paslaugas (pvz, kursai, konsultacijos). Verslas internete gali būti jūsų galimybė dirbti iš namų.

Verslas internete nereikalauja didelių pradinių investicijų, o internetinę svetainę galite susikurti ir patys.

Sėkmės rašant verslo planą!